Sigma 105mm F/1.4 DG HSM Art Specs
| Focal Length | 105mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 23.3° |
| Minimum Focus Distance | 3.28′ / 1 m |
| Maximum Magnification | 0.12x |
| Optical Design | 17 Elements in 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Tripod Collar | Removable and Rotating |
| Filter Size | 105 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 4.56 x 5.18″ / 115.9 x 131.5 mm |
| Weight | 3.62 lb / 1.64 kg |








