Sigma 24-35mm F/2 DG HSM Art Specs
| Focal Length | 24 to 35mm |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 84.1° to 63.4° |
| Minimum Focus Distance | 11.02″ / 28 cm |
| Maximum Magnification | 0.23x |
| Optical Design | 18 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 82 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.45 x 4.83″ / 87.6 x 122.7 mm |
| Length at Maximum Extension | 4.82″ / 122.5 mm |
| Weight | 2.07 lb / 940 g |








Reviews
There are no reviews yet.