Sigma 24mm F/1.4 DG HSM Art Specs
| Focal Length | 24mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 84.1° |
| Minimum Focus Distance | 9.84″ / 25 cm |
| Maximum Magnification | 0.19x |
| Optical Design | 15 Elements in 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.35 x 3.55″ / 85 x 90.2 mm |
| Weight | 1.46 lb / 665 g |









Reviews
There are no reviews yet.