Sigma 30mm F/1.4 DC DN Contemporary Specs
| Focal Length | 30mm (35mm Equivalent Focal Length: 48mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF-M |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 50.7° |
| Minimum Focus Distance | 11.81″ / 30 cm |
| Maximum Magnification | 0.14x |
| Optical Design | 9 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 52 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.55 x 2.89″ / 64.8 x 73.3 mm |
| Weight | 9.35 oz / 265 g |






