Tamron 17-28mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E Specs
| Focal Length | 17 to 28mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 103° 41′ to 75° 23′ |
| Minimum Focus Distance | 7.48″ / 19 cm |
| Maximum Magnification | 0.19x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:5.2 |
| Optical Design | 13 Elements in 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.87 x 3.9″ / 73 x 99 mm |
| Length at Maximum Extension | 3.9″ / 99.1 mm |
| Weight | 14.82 oz / 420 g |









