Sigma 56mm F/1.4 DC DN Contemporary Specs
| Focal Length | 56mm (35mm Equivalent Focal Length: 89.6mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF-M |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 28.5° |
| Minimum Focus Distance | 1.64′ / 50 cm |
| Maximum Magnification | 0.14x |
| Optical Design | 10 Elements in 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 55 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.62 x 2.34″ / 66.5 x 59.5 mm |
| Weight | 9.88 oz / 280 g |











Reviews
There are no reviews yet.