Sigma 10-20mm F/3.5 EX DC HSM Specs
| Focal Length | 10 to 20mm (35mm Equivalent Focal Length: 15 to 30mm) |
| Maximum Aperture | f/3.5 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 109.7° to 70.7° |
| Minimum Focus Distance | 9.45″ / 24 cm |
| Maximum Magnification | 0.15x |
| Optical Design | 13 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 82 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.44 x 3.47″ / 87.3 x 88.2 mm |
| Weight | 1.1 lb / 520 g |









Reviews
There are no reviews yet.