Sigma 30mm F/1.4 DC HSM Art Specs
| Focal Length | 30mm (35mm Equivalent Focal Length: 48mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 50.7° |
| Minimum Focus Distance | 11.81″ / 30 cm |
| Maximum Magnification | 0.15x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:6.8 |
| Optical Design | 9 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 62 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.92 x 2.49″ / 74.2 x 63.3 mm |
| Weight | 15.34 oz / 435 g |








