Sigma 12-24mm F/4 DG HSM Art Specs
| Focal Length | 12 to 24mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 122° to 84.1° |
| Minimum Focus Distance | 9.45″ / 24 cm |
| Maximum Magnification | 0.2x |
| Optical Design | 16 Elements in 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Dimensions (ø x L) | 4.02 x 5.18″ / 102 x 131.5 mm |
| Weight | 2.53 lb / 1150 g |









Reviews
There are no reviews yet.