Sigma 14-24mm F/2.8 DG HSM Art Specs
| Focal Length | 14 to 24mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 114.2° to 84.1° |
| Minimum Focus Distance | 10.24″ / 26 cm |
| Maximum Magnification | 0.19x |
| Optical Design | 17 Elements in 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Dimensions (ø x L) | 3.8 x 5.32″ / 96.4 x 135.1 mm |
| Length at Maximum Extension | 5.22″ / 132.7 mm |
| Weight | 2.53 lb / 1150 g |









Reviews
There are no reviews yet.