Sigma 150-600mm F/5-6.3 DG DN OS Specs
| Focal Length | 150 to 600mm |
| Maximum Aperture | f/5 to 6.3 |
| Minimum Aperture | f/22 to 29 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 16.4° to 4.1° |
| Minimum Focus Distance | 22.8″ / 58 cm |
| Maximum Magnification | 0.34x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:2.9 |
| Optical Design | 25 Elements in 15 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Tripod Collar | Removable |
| Filter Size | 95 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 4.3 x 10.5″ / 10.9 x 26.7 cm |
| Weight | 74.1 oz / 2.1 kg |









Reviews
There are no reviews yet.