Tamron 70-180mm f/2.8 Di III VXD Specs
| Focal Length | 70 to 180mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 34° 21′ to 13° 42′ |
| Minimum Focus Distance | 10.63″ / 27 cm |
| Maximum Magnification | 0.5x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:2 |
| Optical Design | 19 Elements in 14 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.19 x 5.87″ / 81 x 149 mm |
| Length at Maximum Extension | 7″ / 177.7 mm |
| Weight | 1.78 lb / 810 g |










