Sigma 14-24mm F/2.8 DG DN Art Specs
| Focal Length | 14 to 24mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 114.2° to 84.1° |
| Minimum Focus Distance | 11″ / 27.94 cm |
| Maximum Magnification | 0.14x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:7.3 |
| Optical Design | 18 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 11, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | Gel Filter (Rear) |
| Dimensions (ø x L) | 3.35 x 5.16″ / 85 x 131 mm |
| Length at Maximum Extension | 5.23″ / 132.8 mm |
| Weight | 28.04 oz / 795 g |








