Sigma 16mm F/1.4 DC DN Contemporary Specs
| Focal Length | 16mm (35mm Equivalent Focal Length: 25.6mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF-M |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 83.2° |
| Minimum Focus Distance | 9.8″ / 25 cm |
| Maximum Magnification | 0.1x |
| Optical Design | 16 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.84 x 3.63″ / 72.2 x 92.3 mm |
| Weight | 14.29 oz / 405 g |








