Sigma 40mm F/1.4 DG HSM Art Specs
| Focal Length | 40mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 56.8° |
| Minimum Focus Distance | 1.31′ / 40 cm |
| Maximum Magnification | 0.15x |
| Optical Design | 16 Elements in 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 82 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.46 x 5.16″ / 87.8 x 131 mm |
| Weight | 2.65 lb / 1.2 kg |










Reviews
There are no reviews yet.