Sigma 70-200mm F/2.8 DG OS HSM Sports Lens For Canon EF Specs
| Focal Length | 70 to 200mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 34.3° to 12.3° |
| Minimum Focus Distance | 3.94′ / 1.2 m |
| Maximum Magnification | 0.21x |
| Optical Design | 24 Elements in 22 Groups |
| Diaphragm Blades | 11, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Tripod Collar | Fixed and Rotating |
| Filter Size | 82 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.71 x 7.99″ / 94.2 x 202.9 mm |
| Length at Maximum Extension | 7.99″ / 203 mm |
| Weight | 3.97 lb / 1.8 kg |
Packaging Info
| Package Weight | 5.9 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.85 x 7.3 x 6.45″ |
Reviews
There are no reviews yet.